
Moartea medicului rezident Emanuel Mirel Luca, în vârstă de 28 de ani, găsit decedat în locuința sa în ziua de Florii, a provocat un puternic impact în comunitatea medicală din Iași. Deși inițial s-a crezut că tânărul a suferit un infarct, rezultatele autopsiei au indicat o altă cauză a decesului: leziuni pulmonare severe, posibil cauzate de o infecție respiratorie.
Emanuel Mirel Luca, originar din Darabani, județul Botoșani, activa ca medic rezident la Institutul de Gastroenterologie din cadrul Spitalului Clinic de Urgență „Sfântul Spiridon” din Iași. Absolvent al Universității de Medicină și Farmacie în 2021, tânărul avea planuri personale și profesionale bine conturate, însă acestea s-au întrerupt brusc.
În dimineața zilei de 13 aprilie 2025, chiar în Ziua de Florii, Emanuel a fost găsit fără viață în apartamentul său. Inițial, s-a presupus că decesul a fost cauzat de un infarct, însă autopsia a relevat leziuni pulmonare care ar putea fi consecința unor infecții respiratorii severe. Se pare că medicul a fost surprins în momentul în care încerca să deschidă geamul, semn că resimțea dificultăți respiratorii.
Prof. dr. Anca Trifan, șefa Institutului de Gastroenterologie unde lucra Emanuel, a oferit informații despre starea de sănătate a tânărului în ultimele săptămâni. Medicul a precizat că Emanuel a efectuat o serie de investigații medicale, inclusiv un CT și analize, în urmă cu aproximativ o lună, dar rezultatele nu au indicat probleme grave.
„El nu se simțise bine, a făcut un CT și niște analize, în urmă cu o lună, avea niște mici probleme medicale, nu a spus nimănui, poate doar șefului lui direct, eu am aflat ieri (n.red. – duminică, 13 aprilie). Era un băiat tânăr, părea sănătos, se pregătea de nuntă, probabil nu se simțea bine, avea ceva. Avea un coleg de apartament cu care s-a văzut vineri, care a plecat la Roman. Acum, ce s-a întâmplat până duminică…”, a declarat prof. dr. Anca Trifan, citată de Ziarul de Iași.
Prof. dr. Trifan a evidențiat și condițiile de muncă solicitante din cadrul Institutului de Gastroenterologie, subliniind stresul intens căruia sunt supuși medicii rezidenți. „Pe noi ne tulbură foarte, foarte tare această tragedie. Voi încerca să identific dacă este o cauză de stres suplimentar, dar stresul e în fiecare secundă. La Gastroenterologie mai mult, fiindcă e un număr mult mai mare de pacienți față de alte secții din spital. Așa este dintotdeauna și e în toate spitalele din țară. Ne intimidează pe toți – cât mai putem pune pe cineva la muncă, mai mult sau mai puțin, după ce s-a întâmplat? Este un mediu în care se muncește groaznic de mult”, a adăugat aceasta.
În plus, prof. dr. Trifan a menționat că Emanuel, cunoscut drept Emi de apropiați, nu consuma droguri sau alcool și nu efectuase gărzi în ultimele două săptămâni. De asemenea, cu o zi înainte de deces, tânărul medic fusese liber.