
Un bărbat din Otopeni și-a ucis fiul vitreg şi, ulterior, a ținut o altă femeie sechestrată, ameninţând că va arunca copilul de la balcon. După negocieri care au durat peste 12 ore, forţele speciale au intervenit şi au reuşit să salveze copilul și să imobilizeze agresorul.
Comisarul șef Remus Mugurel Florea, responsabil de anchetă, a oferit detalii despre operațiunea de salvare și starea copilului salvat. „Dimineața am început negocierile, astăzi dimineață, deci nu de aseară. Negocierile le-au purtat colegii mei negociatori pentru a evita autovătămarea acestei persoane. Dar în final am intrat în forță, într-adevăr”, a explicat acesta.
Despre amenințările făcute de suspect, Florea a precizat: „Inițial a afirmat că dacă vom intra se va arunca și probabil, inevitabil, și împreună copilul. Dar intervenția noastră a dus ca la scurt timp el să ne predea copilul în siguranță”.
Referitor la starea copilului salvat, comisarul a confirmat că „acesta a fost controlat de o echipă medicală și în acest moment nu sunt probleme, copilul este în siguranță împreună cu mama”.
Negocierile cu bărbatul, care a fost imobilizat de trupele de intervenție specială de la Serviciul pentru Intervenţii şi Acţiuni Speciale (SIAS), au durat peste 12 ore.
Bărbatul, în vârstă de 28 de ani, a fost identificat ca fiind concubinul mamei copiilor și principalul suspect al crimei. Acesta și-a ucis fiul vitreg prin agresiune fizică, iar ulterior a ținut cumnata sa sechestrată în apartamentul din Otopeni.
Sora mamei copiilor a declarat că agresorul a ținut cadavrul copilului în baie timp de două zile, iar mama acestora se temea să anunțe rudele despre decesul micuțului. De asemenea, cumnata bărbatului a susținut că violențele împotriva concubinei au durat mai bine de un an, femeia fiind terorizată de agresor.
Nașul copilului, Silviu Cornel, a povestit că mama îi mărturisise cu o zi înainte de tragedie că se teme pentru viața ei și a copilului. „Nașule, mi-e foarte frică, m-a amenințat cu cuțitul că mă omoară”, i-ar fi spus aceasta. Potrivit lui Cornel, mama și copilul au fost în repetate rânduri închiși în baie și bătuți cu cabluri, iar mama prezenta urme vizibile de lovituri pe corp.
„Nu se poate așa ceva. A bătut-o pe fina mea și inclusiv pe copil, l-a lovit cu cablul. Mi-a spus cu mâna pe inimă prin ce trecea. Îi era frică, am tras-o deoparte și mi-a spus totul. Eu vreau să se facă dreptate și să plătească pentru ce a făcut”, a spus Silviu Cornel.
Acesta a mai relatat că agresorul l-a amenințat personal, spunând că va veni cu „zece mașini” peste el. În încercarea de a preveni tragedia, a anunțat poliția din Voluntari, însă, deși echipajele au ajuns la fața locului, nu a fost posibilă intervenția deoarece bărbatul nu a răspuns la ușă și nu a permis accesul forțelor de ordine.
Potrivit Poliției Ilfov, în jurul orei 6 dimineața, în data de 23 august, mama a sesizat prin 112 că a descoperit copilul de 2 ani și 8 luni decedat în locuință. Inițial cazul a fost încadrat ca ucidere din culpă, însă necropsia și cercetările ulterioare au dus la schimbarea încadrării juridice în omor.
Surse apropiate anchetei au precizat că minorul salvat, în vârstă de un an, este copil al agresorului, însă acesta nu este tatăl copilului de 3 ani băgat în moarte de agresiune.