
Mai mulți șoferi au reclamat, în ultimele zile, că mașinile lor au fost lovite intenționat cu pietre pe Autostrada Soarelui, în zona Cernavodă, pe sensul de mers București – Constanța, în apropierea kilometrului 165. Incidentul grav a fost semnalat prin imagini video și foto postate pe rețelele sociale, iar comunitatea online a reacționat cu indignare, evidențiind pericolul major la care sunt expuși participanții la trafic.
Unul dintre conducătorii auto a publicat pe un grup de Facebook imagini în care se vede clar parbrizul mașinii sale spart, susținând că i s-a aruncat un bolovan direct în geam. „Dacă tipul care a primit bolovanul în geam avea pasageri în spate, îi făcea de comandă“, a comentat un utilizator, exprimându-și îngrijorarea față de potențialul grav al acestui incident.
Un alt martor a relatat o întâmplare asemănătoare petrecută într-un tren care circula pe aceeași rută București – Constanța. „Asta fac și cu trenurile. Am mers cu un tren București – Constanța și au spart geamul din spatele meu. Norocul meu a fost că, fiind securizat, a căzut bucăți, nu cioburi mici, dar tot m-au atins niște bucăți. Ce să mai zic de cei care stăteau în dreptul geamului“, a povestit acesta, potrivit Ziarul Amprenta.
Mai mulți șoferi au confirmat că zona kilometrului 165 de pe Autostrada Soarelui este frecvent ținta unor astfel de atacuri cu pietre, cel mai probabil comise de persoane ascunse în apropierea drumului. Aceste acțiuni pun în pericol vieți omenești, însă până în prezent autoritățile nu au oferit o reacție oficială privind măsurile ce urmează a fi luate.