
O femeie în vârstă de 36 de ani a blocat circulația trenurilor după ce a pătruns cu autoturismul pe calea ferată în zona Eforie Nord, miercuri, 10 mai, în jurul orei 13:00. Polițiștii din Eforie au deschis o anchetă pentru a stabili condițiile în care s-a produs incidentul.
La fața locului, oamenii legii au confirmat sesizarea și au identificat șoferița care se afla într-o stare avansată de ebrietate. Testarea cu aparatul etilotest a indicat o concentrație de 1,64 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Autoturismul a fost scos de pe șine după aproximativ 30 de minute, perioadă în care circulația a fost întreruptă, două trenuri fiind nevoite să staționeze până la eliberarea căii ferate. Din fericire, nu au fost înregistrate victime în urma incidentului.
Femeia a fost transportată la spital pentru recoltarea probelor biologice necesare determinării alcoolemiei în sânge. Ancheta poliției este în derulare pentru a stabili toate circumstanțele care au dus la acest eveniment.