
Emanuel Mirel Luca, un medic rezident în vârstă de 28 de ani, a fost găsit decedat în locuința sa din Iași, duminică, 13 aprilie 2025, chiar în ziua de Florii. Originar din Darabani, județul Botoșani, tânărul își desfășura activitatea profesională la Institutul de Gastroenterologie din cadrul Spitalului Clinic de Urgență „Sfântul Spiridon” din Iași. Deși inițial s-a presupus că a suferit un infarct, investigațiile ulterioare au relevat leziuni pulmonare severe drept cauza decesului.
Prof. dr. Anca Trifan, șefa Institutului de Gastroenterologie, a oferit informații despre starea de sănătate a medicului în ultimele săptămâni. Ea a precizat că Emanuel nu se simțea bine și că, în urmă cu aproximativ o lună, și-a făcut mai multe analize, inclusiv un tomograf, care nu au evidențiat probleme grave.
„El nu se simțise bine, a făcut un CT și niște analize, în urmă cu o lună, avea niște mici probleme medicale, nu a spus nimănui, poate doar șefului lui direct, eu am aflat ieri (n.red. – duminică, 13 aprilie). Era un băiat tânăr, părea sănătos, se pregătea de nuntă, probabil nu se simțea bine, avea ceva. Avea un coleg de apartament cu care s-a văzut vineri, care a plecat la Roman. Acum, ce s-a întâmplat până duminică…”, a declarat prof. dr. Anca Trifan, conform Ziarul de Iași.
Prof. dr. Trifan a subliniat dificultățile mediului de lucru în cadrul secției de Gastroenterologie, unde volumul mare de pacienți și stresul sunt constante. Ea a menționat că tragedia afectează profund echipa și că va încerca să stabilească dacă stresul a fost un factor suplimentar în acest caz.
„Pe noi ne tulbură foarte, foarte tare această tragedie. Voi încerca să identific dacă este o cauză de stres suplimentar, dar stresul e în fiecare secundă. La Gastroenterologie mai mult, fiindcă e un număr mult mai mare de pacienți față de alte secții din spital. Așa este dintotdeauna și e în toate spitalele din țară. Ne intimidează pe toți – cât mai putem pune pe cineva la muncă, mai mult sau mai puțin, după ce s-a întâmplat? Este un mediu în care se muncește groaznic de mult”, a adăugat aceasta.
Prof. dr. Anca Trifan a precizat că Emanuel Mirel Luca, cunoscut printre prieteni drept Emi, nu consuma alcool sau droguri. De asemenea, în ultimele două săptămâni nu a avut gărzi, iar cu o zi înainte de deces se afla în zi liberă.