BREAKING
NEWS

Tragedie în Argeș: fată de 15 ani moartă după ce a căzut de pe trotineta electrică condusă de un adolescent – cine poartă responsabilitatea?

O adolescentă de 15 ani din județul Argeș a decedat luni seară, în a doua zi de Paște, după ce a căzut de pe o trotinetă electrică condusă de un băiat de 16 ani. Incidentul tragic a avut loc pe un drum județean din comuna Călinești, iar autoritățile au deschis o anchetă pentru ucidere din culpă.

Potrivit informațiilor transmise de presa locală, cei doi adolescenți se deplasau pe DJ 704C, între localitățile Radu Negru și Vrănești, când tânărul care conducea trotineta a pierdut controlul direcției. În urma căzăturii, fata s-a lovit violent și a suferit răni incompatibile cu viața.

Detalii oficiale de la Poliția Argeș

Inspectoratul de Poliție Județean Argeș a precizat că, în urma verificărilor preliminare, „un minor de 16 ani, din Ștefănești, care conducea o trotinetă electrică pe DJ 704C, pe raza comunei Călinești, circulând din direcția Radu Negru spre Vrănești, în împrejurări care vor fi stabilite prin cercetări, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, căzând, împreună cu o minoră de 15 ani, pasageră pe același mijloc de transport”.

Fata, de asemenea din Călinești, a decedat ca urmare a leziunilor suferite, în ciuda intervenției rapide a echipajului medical. Prietenul ei a fost rănit, însă starea sa nu pune viața în pericol.

Ancheta continuă

Procurorii și polițiștii au deschis un dosar penal pentru ucidere din culpă și continuă cercetările pentru a stabili circumstanțele exacte în care s-a produs accidentul. Ancheta va urmări dacă viteza sau alte condiții au contribuit la producerea tragediei.

Etichete:
Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!