
Un accident grav s-a petrecut pe drumul comunal spre Șișterea, comuna Sârbi, unde o mașină a intrat într-un cap de pod. În autoturism se aflau trei persoane – un cuplu și un pasager – care au fost rănite și transportate de urgență la spital. Intervenția echipajelor de salvare a fost promptă, însă, din păcate, unul dintre victime a decedat în urma complicațiilor medicale.
Potrivit locotenent colonel Camelia Roșca, purtătorul de cuvânt al ISU Bihor, la locul accidentului au intervenit două echipaje de pompieri din cadrul gărzii de intervenție Sălard, o ambulanță SMURD și o autospecială de intervenție pentru prevenirea incendiilor. „Pompierii militari paramedici au acordat îngrijirile necesare celor trei victime, care au fost ulterior transportate la spital”, a declarat Roșca.
Conform surselor Bihon.ro, cei doi soți au fost încadrați inițial în cod galben medical, iar pasagerul în cod verde, în momentul în care au ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Bihor.
Unul dintre răniți, un bărbat în vârstă de 64 de ani, a suferit un stop cardio-respirator la UPU, fiind resuscitat cu succes de medici. Imediat după stabilizarea stării sale, pacientul a fost operat de urgență. Lisa Crăiuț, purtătorul de cuvânt al Spitalului Județean Bihor, a precizat că bărbatul avea o hemoragie abundentă în cavitatea abdominală și o ruptură de splină. Operația a fost considerată reușită, însă, la scurt timp după intervenție, pacientul a intrat din nou în stop cardio-respirator și nu a mai putut fi salvat.
Cea de-a doua victimă în cod galben este femeia, internată în prezent în secția de terapie intensivă, în stare conștientă. „Femeia prezintă traumatisme la nivelul toracelui, bazinului și coloanei vertebrale. Aceasta urmează să fie supusă unei intervenții chirurgicale”, a adăugat Lisa Crăiuț.