
Familia Nanciu din mediul rural s-a trezit fără adăpost după ce casa lor din lemn, construită cu efort timp de 17 ani, a fost distrusă în totalitate de un incendiu. Cei patru copii ai familiei, alături de părinți, se confruntă acum cu o situație dificilă, mai ales că Valentina Nanciu este însărcinată și urmează să nască în orice moment, fără a avea pregătite condiții minimale pentru nou-născut.
Focul a mistuit rapid casa familiei Nanciu, lăsând în urmă doar ruine fumegânde și amintiri dureroase. „Nu ne-a mai rămas nimic. Totul s-a dus într-o fracțiune de secundă. Îi mulțumesc lui Dumnezeu că nu au fost copiii în casă și nu s-a întâmplat o nenorocire,” a declarat Valentina Nanciu, mama copiilor.
Tatăl, Valentin Nanciu, suspectează că incendiul ar fi pornit de la panourile solare improvizate pe care le montase personal, din cauza lipsei accesului la electricitate în zonă. „Singura cauză a incendiului cred că este de la panourile solare. Erau montate de mine, pentru că nu avem curent electric aici. Cred că sus pe pod s-au încins foarte tare și au luat foc,” a explicat acesta.
Din fericire, incendiul a izbucnit în timpul zilei, când mama era acasă cu copiii, iar tatăl era plecat la muncă. „Când am ajuns acasă, era toată în flăcări,” a povestit Valentin.
Familia a rămas doar cu hainele de pe ei și cu speranța că vor putea reconstrui un cămin. Gabriela, una dintre fetițe și elevă premiantă, își exprimă dorința simplă: „Vreau să fim fericiți cu toții.”
Imaginea copiilor care caută printre ruine jucăriile pierdute reflectă durerea profundă prin care trec. „Trebuie să fim tari. Mai mult pentru ei,” spun părinții, hotărâți să depășească această încercare.
În urma drama familiei Nanciu, comunitatea locală și numeroși oameni din mediul online au început să se mobilizeze, oferind donații și sprijin material. Fiecare gest de solidaritate este esențial pentru această familie, care acum își dorește să-și refacă viața într-un nou cămin.