BREAKING
NEWS

Tragedie în Harghita! Tânăra de 18 ani a murit înecată după ce a fugit de un urs!

Andreea Cristiana Oană, o tânără de 18 ani din Iași, și-a pierdut viața în mod tragic în lacul Frumoasa din județul Harghita, după ce, speriată de prezența unei ursoaice însoțite de pui, a fugit și a căzut într-o prăpastie ce ducea spre apă. Incidentul s-a petrecut în timpul unei drumeții pe malul lacului, unde tânăra se afla împreună cu un grup de prieteni.

Fuga de urs s-a transformat în tragedie

<pÎn zona împădurită din apropierea lacului Frumoasa, unul dintre participanți a observat o ursoaică cu pui, semnalând prezența animalelor. Speriată, Andreea a început să fugă, dar s-a dezechilibrat și a căzut în apele reci ale lacului. Deși la fața locului au intervenit prompt două echipaje de pompieri din cadrul Detașamentului Miercurea Ciuc, alături de un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean Miercurea Ciuc, eforturile de salvare nu au avut succes, iar tânăra a decedat.

„Am văzut că ceva negru mișcă. Zic la colegul, uită-te, ursul e acolo! Zice că nu cred. Am stat două-trei minute și după aia am văzut alergând puii, unul, sus-jos.”, a declarat Orban Csaba, angajat al Sistemului de Gospodărire a Apelor Harghita, pentru ProTv.ro.

O poveste de viață marcată de suferință

Destinul tinerei a fost marcat încă din copilărie. La doar trei ani, Andreea a fost preluată de un asistent maternal, după ce mama sa a fost agresată de tatăl biologic, suferind leziuni grave care au condus la paralizie.

Constantin Botizatu, membru al familiei de plasament, a descris-o astfel: „Era o fată foarte sufletistă, foarte blândă, foarte iubitoare. Suferă toată familia după ea. A zis de multe ori că nu se teme de nimic în viața asta, decât de urs.”

O pierdere resimțită în comunitate

Moartea Andreei a provocat un șoc profund în rândul familiei, colegilor, prietenilor și profesorilor. Tânăra era elevă în clasa a XI-a la Liceul Teoretic „Ion Neculce” din Târgu Frumos și era foarte apreciată în comunitatea locală.

„Cu profundă tristețe anunțăm trecerea în neființă a elevei noastre dragi, Andreea-Cristiana Oană, din clasa a XI-a E. Amintirea chipului său luminos, a zâmbetului cald și a bunătății sufletești va rămâne mereu vie în inimile noastre. Suntem alături de familia îndurerată și de toți cei care au cunoscut-o și au prețuit-o. Dumnezeu să o odihnească în pace!”, au transmis reprezentanții Liceului Teoretic „Ion Neculce” din Târgu Frumos.

Romania FM h50
Explorați cele mai recente și pertinente informații din România pe România FM, sursa dumneavoastră de încredere!
© 2024-2026 România FM. Toate drepturile rezervate!