
Un bărbat în vârstă de 75 de ani din Râmnicu Vâlcea a decedat după ce a suferit un infarct la volan, iar autoturismul pe care îl conducea a ieșit de pe carosabil și a căzut într-un șanț. Tragedia s-a petrecut în după-amiaza zilei de 13 mai, în zona Goranu, la intersecția DN7 cu drumul spre localitatea Fedeleșoiu.
Victima a rămas încarcerată, însă a fost extrasă rapid de echipajele de intervenție din Vâlcea. Medicii ajunși la fața locului au început imediat manevrele de resuscitare, însă, din păcate, bărbatul a fost declarat decedat, conform sursei Se întâmplă în Vâlcea.
Inspectoratul de Poliție Județean Vâlcea a anunțat că a demarat o anchetă pentru a stabili cu exactitate circumstanțele producerii accidentului. „În jurul orei 17.00, polițiștii Biroului Rutier din cadrul Poliției Municipiului Râmnicu Vâlcea au intervenit la un accident rutier pe strada Calea București. Din primele verificări, un bărbat de 75 de ani, în timp ce conducea un autoturism, a pierdut controlul direcției, iar mașina a ieșit de pe carosabil și a intrat într-un șanț”, se arată într-un comunicat oficial.
Echipajul medical sosit la fața locului a constatat decesul șoferului, iar polițiștii continuă cercetările într-un dosar penal pentru ucidere din culpă, în vederea stabilirii tuturor cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs evenimentul.