
O adolescentă de 17 ani din Timișoara a murit la scurt timp după ce a născut natural în Maternitatea Odobescu, iar familia acuză medicii de la o altă maternitate că ar fi tratat-o necorespunzător. Mama tinerei intenționează să depună plângere penală împotriva personalului medical de la Maternitatea Bega, considerând că neglijența acestora a dus la decesul fiicei sale.
Adriana, care urma să împlinească 18 ani în septembrie, a fost internată inițial la Maternitatea Bega între 31 iulie și 4 august 2025. Pe 9 august, însoțită de mama sa, s-a prezentat din nou la Maternitatea Bega, acuzând dureri. După o primă evaluare, a fost trimisă la Maternitatea Odobescu, unde a fost internată în travaliu și a născut natural.
„Pacienta a fost internată în Maternitatea Bega între 31.07 și 4.08.2025. În 9 august, la ora 14.00 aproximativ, însoțită de mamă, a mers la Maternitatea Bega, pentru durere, unde a fost consultată. A decis să vină după două ore la Maternitatea Odobescu pentru că avea deja contracții intense. Evaluarea imediată a relevat că tânăra era în travaliu și a fost internată. Mama a semnat consimțământul și a lăsat un număr de contact”, a declarat managerul Spitalului Municipal Timișoara, Stela Iurciuc.
Mama Adrianei susține că medicii de la Maternitatea Odobescu nu poartă vină pentru tragedie, însă îi acuză pe cei de la Maternitatea Bega că au trimis-o acasă pe fiica sa, deși aceasta acuza dureri puternice.
„Mi-au zis că nu are nimic. Mi-au dat-o înapoi acasă, au zis că nu are membranele rupte, nu e de naștere, că e ceva normal să mai aibă puține dureri, că mai are două săptămâni până trebuie să nască”, povestește mama tinerei.
Pe 29 iulie, femeia a chemat din nou ambulanța și a mers la Maternitatea Bega, însă răspunsul a fost același. „M-am dus din nou la ei. La fel, mi-au zis că nu are nimic. Au internat-o pentru două zile, a treia zi mi-au dat-o acasă tot așa. Eu am semnat să-i facă cezariană dacă apar complicații, dar nu i s-a făcut nimic”, adaugă mama.
Femeia povestește că două doctorițe de pe ambulanță i-au spus că fiica sa trebuie să nască și că nașterea s-ar putea produce până la Timișoara. Ajunse la spital, medicii au susținut contrariul, afirmând că nu este dilatată și că nu trebuie chemată ambulanța până la ruperea apei.
„Am spus că eu sunt mamă și știu ce înseamnă o durere de naștere, iar fata mea avea dureri mari de la ora 5 dimineața. Doamna doctor mi-a spus că astea nu sunt dureri de naștere. Ea mi-a făcut comandă la taxi și m-a trimis la maternitate. Când am ajuns, fata era dilatată șase centimetri. Imediat a fost internată și dusă în sala de naștere, dar era toată infectată. I-au fost afectați plămânii, ficatul, rinichii, pentru că doctorii de la Bega nu i-au făcut nimic, au lăsat-o să moară”, a mai declarat mama pentru Libertatea.
Adriana a fost condusă pe ultimul drum pe 14 august, în prezența rudelor, prietenilor și a celor impresionați de povestea sa. Familia este profund îndurerată și anunță că va depune plângere penală împotriva medicilor de la Maternitatea Bega, pe care îi consideră responsabili pentru moartea tinerei.