
Un bărbat fără adăpost, aflat în dificultate la Cluj-Napoca, a atras atenția unui trecător în parcarea subterană a unui hipermarket de pe strada Alexandru Vaida Voievod nr. 59, alături de cățelul său loial. Povestea acestuia, marcată de pierderi și greutăți, a dezvăluit o realitate dureroasă, dar și o legătură profundă între om și animalul său de companie.
În momentul în care un bărbat fără adăpost a fost observat alături de câinele său, acesta îi cerea mâncare cu lăbuța, privind fix în ochii stăpânului. Gestul a impresionat trecătorul, care i-a oferit hrană patrupedului, iar acest moment a declanșat un scurt dialog între cei doi.
Bărbatul a mărturisit că nu este originar din Cluj-Napoca și că situația sa actuală a survenit după ce a fost concediat de la locul de muncă anterior. Deși este în nevoi, el refuză ideea de a cerși, afirmând că își dorește să muncească ca om de serviciu. Problema este că, din cauza faptului că are un câine, îi este dificil să găsească un loc de muncă acceptabil. Mai mult, în timp ce dormea, i-a fost furat telefonul.
Bărbatul a lucrat anterior ca taximetrist în Anglia, însă viața i s-a schimbat dramatic după ce soția sa a decedat la vârsta de 36 de ani. Revenit în România, la Cluj-Napoca, în speranța unui trai mai bun, a ajuns în situația de a nu avea adăpost.
„Am luat decizii greșite în viață și acum am ajuns așa, mai bine mi-ar lua Dumnezeu zilele”, a spus bărbatul, potrivit Știri de Cluj.
În ciuda suferinței personale, omul nu și-a abandonat câinele, pe care l-a salvat dintr-o situație periculoasă, când un fost stăpân intenționa să-l agreseze cu o lopată. Deși traiul său este precar, animăluțul este bine îngrijit, fapt remarcat de trecători.
Bărbatul are o fiică în vârstă de cinci ani, pe care a lăsat-o temporar în grija unei mătuși. Pentru a se proteja de frig în nopțile cu bani puțini, el călătorește cu trenul până la Dej. O localnică care a asistat la scena din parcarea hipermarketului a povestit:
„I-am cumpărat plăcintă și tot așa câinele cerea cu privirea. El îi explica cu blândețe că și unui copil că îi dă, dar după ce se răcește. Am plecat foarte tristă acasă, iar pe mașină am povestit cu soțul meu că mi-a rupt inima”, a declarat clujeanca, conform sursei citate.
Deși situația este dificilă, bărbatul își păstrează speranța că va găsi în curând o persoană cu suflet care să îi ofere o șansă reală la un loc de muncă și sprijin pentru a-și reclădi viața.