Alex Creț a obținut bronzul la Campionatele Europene de judo de la Zagreb

Alex Creţ a câştigat medalia de bronz la Europenele de Judo de la Zagreb

La Campionatele Europene de judo desfășurate la Zagreb, Croația, Alex Creț a obținut medalia de bronz în categoria de 90 kg, sâmbătă.

Această performanță îl apropie pe Creț de calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris. În competiția individuală, Creț l-a învins pe Aleksandr Sidorik din Belarus în turul secund, apoi pe sârbul Nemanja Majdov în optimi și pe francezul Loris Tassier în sferturi.

Deși a fost învins de azerul Eljan Hajiev în semifinale, Creț a reușit să câștige bronzul în fața olandezului Noel van’t End, campion mondial în 2019. Ultima medalie a României la Europene fusese câștigată de Andreea Chițu în 2020, la Praga.

La aceeași categorie, Vlad Vișan a fost eliminat în primul tur de georgianul Ghiorghi Jabniașvili. În categoria de 100 kg, Asley Gonzalez, de origine cubaneză, a fost învins de rusul Matvei Kanikovski, care a câștigat ulterior medalia de aur.

Vlăduț Simionescu, în categoria de peste 100 kg, a învins un polonez în prima rundă, dar a pierdut în optimi în fața slovacului Marius Fizel, care a luat bronzul.

România a avut zece reprezentanți la aceste campionate: Alexandru Raicu și Ioan Dzițac la 73 kg, Adrian Șulcă la 81 kg, Vlad Vișan și Alex Creț la 90 kg, Asley Gonzalez la 100 kg și Vlăduț Simionescu la peste 100 kg la masculin, iar la feminin au concurat Thailien Castillo-Garcia la 57 kg, Florentina Ivănescu și Amanda Zuaznabar-Torres la 63 kg, potrivit Agerpres.

Fii primul care lasă un comentariu! Conectează cu Facebook si spune-ți părerea!