Ana Bogdan avansează fără probleme în turul 2 la Roma după ce a învins o fostă finalistă de Grand Slam / Următoarea ei adversară, și mai redutabilă

Ana Bogdan

Ana Bogdan, clasată pe locul 63 în clasamentul WTA, a obținut o victorie categorică împotriva lui Leylah Fernandez, ocupanta locului 34 WTA, marți, calificându-se astfel pentru al doilea an consecutiv în runda a doua a Internazionali BNL d’Italia.

Competiția de la Roma a văzut-o pe Ana Bogdan progresând în runda secundă după ce a dominat setul al doilea al meciului, încheind confruntarea într-o oră și 42 de minute cu scorul de 6-4, 6-1.

Aceasta a fost prima întâlnire directă între Ana Bogdan și Leylah Fernandez, finalistă la US Open în 2021.

Turneul Billie Jean King Cup introduce un format nou, România fiind una dintre echipele calificate. Ana Bogdan o va întâlni în următorul meci pe Marketa Vondrousova, campioana de la Wimbledon în 2023 și cap de serie numărul 6, având o posibilă confruntare în runda a treia cu Sorana Cîrstea, cea mai bine clasată jucătoare română în clasamentul mondial.

Fii primul care lasă un comentariu! Conectează cu Facebook si spune-ți părerea!