Spania devine prima finalistă de la EURO 2024 după o victorie spectaculoasă împotriva Franței; Yamal, istoric la doar 16 ani

Spania s-a calificat marți în finala EURO 2024, după ce a învins Franța cu scorul de 2-1 în semifinale, într-un meci disputat la Munchen. Franța a deschis scorul în minutul 9 prin Kolo Muani, dar Spania a întors rezultatul prin golurile marcate de Yamal în minutul 21 și Dani Olmo în minutul 25.

Ibericii vor juca în finală împotriva învingătoarei din meciul dintre Olanda și Anglia. Finala se va desfășura duminică, 14 iulie, la Berlin, fiind transmisă în direct de PRO TV și VOYO.

EURO 2024, Semifinale: Spania – Franța 2-1 (Yamal ’21, Olmo ’25 / Kolo Muani ‘9)

Rezumatul Meciului:

Min. 90+5: Meciul se încheie, Spania este prima finalistă de la EURO 2024.

Min. 90+3: Schimbări la spanioli – ies Yamal și Williams, intră Torres și Zubimendi.

Min. 90+1: Yamal primește cartonaș galben pentru un fault.

Min. 90: Meciul este prelungit cu 5 minute.

Min. 89: Camavinga primește cartonaș galben pentru un fault dur.

Min. 83: Aymeric Laporte se accidentează și primește îngrijiri medicale.

Min. 81: Yamal ratează o ocazie mare, trăgând puțin peste poartă.

Min. 79: Schimbare la francezi – iese Dembele, intră Giroud.

Min. 76: Două schimbări la Spania – ies Olmo și Morata, intră Mikel Merino și Mikel Oiarzabal.

Min. 76: Hernandez trage din interiorul careului mare, dar ratează.

Min. 73: Mbappe este blocat de apărarea spaniolă. Min. 70: Posesia este de 55% pentru Spania și 45% pentru Franța.

Min. 62: Schimbări la Franța – ies Rabiot, Kante și Muani, intră Camavinga, Griezmann și Barcola. Min. 60: Tchouameni primește cartonaș galben.

Min. 60: Ocazie pentru Franța, dar Unai Simon intervine salvator.

Min. 57: Schimbare la Spania – iese Jesus Navas, intră Vivian.

Min. 53: Tchouameni trimite cu capul, dar Unai Simon respinge.

Min. 52: Dembele centrează, dar portarul spaniol prinde mingea.

Min. 50: Spania domină începutul reprizei secunde.

Min. 45: Williams este blocat de portarul Franței.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+2: Prima repriză se încheie, Spania conduce la pauză.

Min. 45: Repriza este prelungită cu 2 minute.

Min. 41: Contraatac rapid al Spaniei, șutul lui Yamal este blocat.

Min. 38: Apărarea spaniolă rezistă atacurilor franceze.

Min. 30: Posesia este de 58% pentru Spania și 42% pentru Franța.

Min. 25: Goool Spania! Dani Olmo înscrie după un șut deviat de Kounde.

Min. 21: Goool Spania! Yamal marchează spectaculos, devenind cel mai tânăr marcator din istoria Campionatului European.

Min. 14: Jesus Navas primește cartonaș galben.

Min. 9: Goool Franța! Kolo Muani înscrie cu o lovitură de cap după centrarea lui Mbappe.

Min. 7: Mbappe este blocat de Jesus Navas.

Min. 5: Ocazie mare pentru Spania, dar Fabian Ruiz ratează.

Min. 3: Prima fază periculoasă aparține Spaniei.

Min. 1: A început prima semifinală de la EURO 2024.

UPDATE 21:30 – Echipele de start:

Spania: Unai Simón, Navas, Nacho, Laporte, Cucurella, Olmo, Rodri, Fabián Ruiz, Lamine Yamal, Morata, Williams. Selecționer: Luis de la Fuente

Franța: Maignan, Koundé, Saliba, Upamecano, Hernández, Kanté, Tchouaméni, Camavinga, Griezmann, Kolo Muani, Mbappé. Selecționer: Didier Deschamps

Arbitri: Slavko Vincic (principal), Tomaž Klančnik, Andraž Kovačič (asistenți), Nejc Kajtazovic (rezervă).